Malowanie ściany, jak zrobić to szybko

malowanie ściany

Coraz częściej malarze amatorzy chwytają za wałek, pędzel i wiadro farby, by dokonać domowej rewolucji i zmienić kolory ścian. Malowanie ściany nie jest trudne, ale musimy pamiętać, że do tego zadania trzeba się dobrze przygotować, zwłaszcza wtedy, gdy chcemy zrobić ro szybko. Musimy oczyścić ściany, a także kupić farby do wnętrz i inne akcesoria.

Zanim zabierzemy się za malowanie ściany. Jak przygotować pokój i ściany do malowania?

Malowanie ściany zakończy się sukcesem, jeśli przy okazji nie dokonamy zniszczeń w postaci zaplamionego dywanu czy sofy. Z pokoju, który chcemy odnowić, wynieśmy wszystkie meble i inne sprzęty. To, czego nie możemy usunąć, przykryjmy grubą folią malarską. To w znacznym stopniu przyspieszy pracę, gdyż sprzątanie po malowaniu potrwa bardzo krótko. Jeśli ściana była malowana, musimy sprawdzić, czy tynk dobrze się trzyma się. Jeśli odspoił się od muru, trzeba będzie go skuć, gdyż, jeśli tego nie zrobimy, malowanie ściany zakończy się spektakularną porażką. Miejsca, w których jest ubytek trzeba wyczyścić i zagruntować, a następnie uzupełnić tynkiem tego samego rodzaju.

Jaka pogoda jest najlepsze na malowanie ściany?

Planując malowanie ściany, sprawdźmy, jaka w danym dniu będzie wilgotność powietrza. Kiedy wilgotność powietrza jest bliska 100%, powietrze nie jest w stanie przyjąć wilgoci z farby, która nie może uformować powłoki, a wysychanie będzie trwało bardzo długo. Poza wilgotnością, ważna jest także temperatura powietrza. Zdolność powietrza do magazynowania wilgoci spada wraz z temperaturą. Kiedy temperatura spada i wilgotność wzrasta, farba przestaje oddawać wilgoć i schnąć. Niekorzystna jest także zbyt wysoka temperatura i mała wilgotność powietrza, gdyż suche powietrze ma duże zapotrzebowanie na wilgoć i pobiera ją z każdego możliwego źródła – również ze schnącej farby. Malowania ściany lepiej nie planować na zimowy czasy, gdyż farby (zwłaszcza rozpuszczalnikowe) w niskiej temperaturze gęstnieją.

Zobacz również  Wymiana olejów w układach hydraulicznych

Jak wybrać farby do wnętrz? Jaki sposób malowania ściany jest najlepszy?

Do malowania ściany najczęściej stosuje się emulsje, w których składzie są żywice akrylowe, lateksowe lub winylowe decydujące o użytkowych właściwościach farby. Do emulsji dodaje się pigmenty, które nadają kolor farbom do wnętrz. Farby emulsyjne nadają się do wszystkich rodzajów pomieszczeń. Można nimi pokrywać różne typy podłoża: cegły, tynk, beton, płyty gipsowo-kartonowe i drewno. Maluje się, wykorzystując sześć podstawowych metod malarskich, a mianowicie: metoda wapienna, cementowa, klejowa, kazeinowa, emulsyjna i olejno-lakiernicza. Spośród wymienionych najczęściej stosuje się cztery: wapienną, cementową, klejową i emulsyjną. Na dużych powierzchniach stosuje się metodę natryskową, która jest bardzo wydajna i pozwala na pomalowanie dużych powierzchni w krótkim czasie. Wymaga jednak skomplikowanego i drogiego sprzętu (pistolety do malowania) oraz umiejętności jego obsługi i specjalistycznych farb. Jeśli zależy nam na czasie, zatrudnijmy profesjonalną ekipę, która zajmie się malowaniem ściany.

Dobry malarz to prawdziwy fachowiec, który umie zająć się malowaniem ściany. Jeśli zależy nam na sprawnym malowaniu, zatrudnijmy fachowca, który zrobi to w profesjonalny sposób.

Dodaj komentarz