Wymiana olejów w układach hydraulicznych

silnik

Umiejętnie przeprowadzona wymiana oleju hydraulicznego umożliwia zachowanie optymalnych parametrów maszyn w trakcie ich eksploatacji. Bez systematycznej wymiany trudno liczyć na długoletnią i bezawaryjną pracę poszczególnych podzespołów. Szczególną uwagę należy zwrócić nie tylko na przestrzeganie procedury wymiany zalecanej przez producenta. Ogromną rolę odgrywa również właściwy dobór oleju hydraulicznego.

Dlaczego należy systematycznie wymieniać oleje hydrauliczne?

Nawet najlepsze oleje hydrauliczne od renomowanych producentów z biegiem czasu tracą swoje rewelacyjne właściwości użytkowe. Głównym parametrem jest oczywiście lepkość kinematyczna. Jest to podstawowy parametr, który tak naprawdę decyduje o wielu kluczowych właściwościach oleju. W nowoczesnych układach hydraulicznych ogromną rolę odgrywa to, czy dane oleje hydrauliczne mają charakter przepływu laminarnego, czy też mają charakter przepływu turbulentnego. Jak powszechnie wiadomo przepływ laminarny generuje zdecydowanie mniejsze opory przepływu niż konkurencyjny przepływ turbulentny. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, ale to właśnie lepkość oleju decyduje właśnie o charakterze przepływu.

Czym tak naprawdę jest lepkość oleju hydraulicznego?

Lepkość oleju hydraulicznego w dużym skrócie mówiąc jest po prostu miarą tarcia wewnętrznego danej cieczy. Jak łatwo się domyślić ciecze o stosunkowo niewielkiej lepkości przy przepływie stawiają zdecydowanie mniejsze opory. W nowoczesnych maszynach przemysłowych dokonuje się wymiany oleju według narzuconego przez producenta harmonogramu. Na wielu stanowiskach pracy wymiana oleju odbywa się na podstawie wyników profesjonalnych badań laboratoryjnych, które dotyczą poziomu zużycia oleju.

Zobacz również  Jak wybrać dobry sok?

O czym należy pamiętać podczas wymiany oleju?

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, że oleje hydrauliczne https://mobiloleje.pl/24-oleje-hydrauliczne tego samego typu (i o tym samym przeznaczeniu) od różnych producentów, mogą być wytwarzane z zupełnie innej receptury. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że ich skład i zawartość dodatków uszlachetniających może być bardzo różna. Zmieszane oleje od różnych producentów przy temperaturze pracy mogą niestety wywołać niepożądane reakcje chemiczne, które mają mniejszy lub większy wpływ na zmianę poszczególnych parametrów. Profesjonalna wymiana oleju zawsze oznacza nie tylko wylanie zużytego oleju, ale również dokładne przepłukanie układu hydraulicznego niewielką ilością nowego oleju docelowego. Po tej czynności można oczywiście wlać zupełnie nowy olej. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zawsze wprowadzenie do układu oleju hydraulicznego tego samego rodzaju, który wcześniej był stosowany. Przy wyborze nowego oleju warto dokładnie zapoznać się z wytycznymi zawartymi w Dokumentacji Techniczno-Ruchowej. Wlewanie do układu kilku różnych olejów hydraulicznych, może doprowadzić do zmiany cieczy oleistej. W najgorszym przypadku pojawi się gęsta galareta, której niestety nie będzie można w prosty sposób usunąć. Aby wybrać najlepszy olej warto kierować się klasą lepkościową zgodnie z normą ISO3448.

Dodaj komentarz