Najbardziej nietypowe kierunki studiów

studia (11)

W dzisiejszych czasach coraz trudniej wyróżnić się na rynku pracy. Aby temu zaradzić, polskie uczelnie oferują studentom coraz bardziej wyszukane kierunki. Na każdej uczelni znaleźć można ekonomię, prawo, zarządzanie, informatykę czy filologię angielską. Ale można iść krok dalej i wybrać coś oryginalnego. Aby nie robić tego co wszyscy, warto zastanowić się nad wyborem nietypowych studiów. Nowoczesne metody prowadzenia stada bydła mlecznego, tybetologia, a może zarządzanie parafią?

Studia z fantazją

Rośnie moda na nietypowe studia. Na jednym z amerykańskich uniwersytetów otwarto kierunek „upolitycznienie Beyonce”. Brytyjczycy mogą poznać tajniki magii na kierunku „Harry Potter i wiek iluzji”. A jak jest w Polsce? Tu też można znaleźć nieszablonowe specjalizacje. Polskie uczelnie dwoją się i troją, aby przyciągnąć do siebie studentów swoją oryginalną ofertą. Pytanie, czy zdobycie tak nietypowej wiedzy będzie atutem w oczach przyszłego pracodawcy. Oto kilka mało znanych i specyficznych kierunków studiów w Polsce:

Zielarstwo i terapie roślinne

Studia na kierunku „zielarstwo i terapie roślinne” na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie od kilku lat robią nie małą furorę. Studenci mogą się dowiedzieć tu wszystkiego o roślinach leczniczych, począwszy od ich uprawy i pozyskiwania. Tego typu studia mają przygotować studenta do produkcji zielarskiej i zarządzania gospodarstwem zielarskim. Absolwent z takim wykształceniem będzie potrafił wykorzystać zioła w terapiach.

Zobacz również  Skończyłeś studia MBA? Sprawdź, jakie masz możliwości

Życie wśród kwiatów i pies w społeczeństwie

Oba, trzeba przyznać bardzo oryginalne kierunki to oferta SGGW w Warszawie. Celem studiów na kierunku „życie wśród kwiatów” jest rozwój kreatywności studentów i wykorzystanie roślin jako surowca plastycznego. Zadaniem słuchaczy jest polepszenie jakości życia, dzięki odpowiedniemu zastosowaniu roślin ze względu na ich prozdrowotne, ekologiczne i estetyczne walory. Wszyscy miłośnicy psów mogą natomiast skorzystać z kierunku „pies w społeczeństwie”. Studia te mają na celu zapoznać studentów m.in. z zasadami wychowu, pielęgnacji i utrzymania psów.

Zarządzanie parafią

Podobno wydział teologiczny jest jedynym wydziałem, który zapewnia pracę po studiach. Niestety, chodzi tylko o mężczyzn. Kierunek „zarządzanie parafią” dostępny jest na studiach podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim. Głównie skierowany do księży, ale nie tylko. Absolwent tego kierunku będzie posiadał wiedzę na temat zarządzania instytucjami kościelnymi oraz dotyczącą form pracy duszpasterskiej. Oprócz tego, student na tym kierunku dowie się jak umocnić wizerunek parafii oraz jak efektywnie komunikować się z wiernymi, również przez Internet.

Etnofilologia kaszubska

Ostatni prezentowany kierunek oferowany jest na Uniwersytecie Gdańskim. Studia te pozwalają nauczyć się władać językiem kaszubskim zarówno w mowie jak i piśmie. To doskonały wybór dla miłośników Kaszub. Absolwent „etnofilologii kaszubskiej” będzie mógł kontynuować naukę m.in. na studiach drugiego stopnia z filologii polskiej, socjologii czy też filozofii.

Zobacz również  Studia MBA i MBA executive, czym to się różni?

Dodaj komentarz