Rodzaje wkładów do kleju na gorąco

O trwałości i jakości połączenia przy klejeniu na gorąco przede wszystkim będzie decydował sztyft, którego się użyje. Sztyfty produkowane są z kilku rodzajów związków, dzięki czemu różnią się dość znacznie właściwościami. Dodatkowo ich parametry można modyfikować za pomocą różnych dodatków, osiągając w ten sposób pożądane cechy.

Materiały stosowane na wkłady

Wśród majsterkowiczów najbardziej popularne są wkłady wykonane z tak zwanego EVA, czyli polimerów octanu etylowinylu. Ta rodzina związków jest powszechnie wykorzystywana przez praktycznie wszystkich producentów klejów, w tym znaną i cenioną na rynku firmę Robatech. Kleje z tej grupy charakteryzują się wysoką wytrzymałością spoin, łatwością stosowania i niską ceną, są obecnie najczęściej używane w wielu zastosowaniach. W celu uzyskania określonych właściwości do polimerów dodawane są różne dodatkowe związki, między innymi woski, antyutleniacze, plastyfikatory czy mineralne wypełniacze. Dzięki temu można modyfikować temperaturę topnienia kleju, stopień elastyczności oraz czas schnięcia. Firma Robatech oferuje szeroką gamę klejów z tej grupy, przeznaczonych do rożnych celów. Poza EVA w sprzedaży można także znaleźć sztyfty wykonane z innych rodzajów materiałów. Coraz popularniejsze są kleje poliuretanowe, w technicznych zastosowaniach spotyka się także poliamidowe oraz poliolefinowe – przekonują specjaliści z Buehnen.pl.

buehnen - systemy klejenia przemysłowego

Dobór wkładu do materiału

Znani na rynku producenci wkładów, tacy jak na przykład Robatech, oferują kilka wariantów wkładów, przeznaczonych do klejenia różnych materiałów. Warto wybierać sztyfty dedykowane, dzięki temu otrzyma się znacznie lepszą jakość połączenia, a jednocześnie ograniczy się ryzyko uszkodzenia powierzchni. Najpopularniejsze i najczęściej wybierane są wkłady uniwersalne, którymi można skleić większość materiałów, począwszy od papieru, kartonów i drewna, a kończąc na różnych plastikach i metalach. Sztyfty uniwersalne stanowią jednak kompromis jeśli chodzi o parametry, i nawet jeśli poradzą sobie ze sklejeniem, to spoina nie zawsze będzie idealnie wytrzymała. Dlatego też w ofercie firmy Robatech znajduje się także kilka dedykowanych do konkretnych materiałów grup sztyftów. Można wśród nich wyróżnić między innymi kleje do ceramiki, drewna i kartonu oraz metalu.

Zobacz również  Co obejmują usługi magazynowe w firmie logistycznej?

Kolory i grubości

Pistolety klejowe pracują ze sztyftami o określonej grubości. Na rynku popularność zdobyło kilka standardów, obecnie najczęściej stosuje się sztyfty o średnicy 7 mm, 8 mm, 11.2 mm oraz 12 mm. Teoretycznie do pistoletów dedykowanych do szerszych sztyftów można zastosować cieńsze, jednak efektywność klejenia nie będzie wysoka, a dodatkowo ryzykuje się uszkodzeniem urządzenia. Wkłady klejowe dostępne są też na rynku w szerokiej gamie kolorystycznej. Kolor sztyftu nie ma wpływu na właściwości kleju, a wyłącznie pełni rolę estetyczną. Najczęściej spotykane wkłady firmy Robatech i innych producentów posiadają kolor biały, czarny lub są przezroczyste. Niektóre firmy oferują także różne wersje kolorów, przeznaczonych do spoin dekoracyjnych. Jednak ze względu na mniejsze zainteresowanie kolorowymi wkładami nie u każdego producenta znajdzie się wersje inne niż uniwersalne.