Co obejmują usługi magazynowe w firmie logistycznej?

Pod względem logistycznym Polska jest bardzo atrakcyjnym obszarem. Dogodne położenie w Europie Środkowo-Wschodniej, dobra infrastruktura transportowa, szybkie połączenie na kierunkach południe-północ oraz zachód-wschód, tanie powierzchnie magazynowe spowodowały, że centra logistyczne powstają jak grzyby po deszczu.

Zadania logistyki

Zakres działania logistycznego jest bardzo szeroki i polega głównie na planowaniu, realizowaniu oraz kontrolowaniu zaopatrzenia w surowce, produkcji, magazynowaniu i zbyciu gotowych towarów. Najważniejszą rolę w tym zakresie odgrywa transport i magazynowanie. Wiele firm ze względów ekonomicznych decyduje się na powierzenie usług magazynowania i transportu zewnętrznym firmom logistycznym. Skutkuje to niższymi kosztami i lepszą dystrybucją.

Usługi magazynowe firm logistycznych szczególnie korzystne są dla branży e-commerce. Firmy logistyczne mogą przejąć na siebie wiele ich zadań związanych z magazynowaniem.

Nowoczesne magazyny to nie tylko powierzchnia do przechowywania towarów, firmy logistyczne oferują znacznie bardziej zaawansowane usługi.

Co oferują centra logistyczne

Duże firmy logistyczne z doświadczeniem coraz częściej decydują się na budowę własnych centrów, które zapewniają klientom kompleksową obsługę. W ich obrębie znajdują się duże powierzchnie magazynowe z rampami do rozładunku i załadunku oraz biurowce. Wszystkie budynki wyposażone są w pełną infrastrukturę teleinformatyczną oraz zasilanie awaryjne, dzięki temu centrum może funkcjonować 24 godziny na dobę.

Zobacz również 

Centrum logistyczne oferuje przede wszystkim powierzchnie magazynowe do wynajęcia. Mogą być to standardowe powierzchnie magazynowe, ale także chłodnie, pomieszczenia spełniające określone warunki temperatury i wilgotności.

Kolejną usługą realizowaną przez firmę logistyczną jest transport. Wyszukuje odpowiedniego przewoźnika, przygotowuje towar do transportu, wypełnia listy przewozowe. Monitoruje bieżący stan magazynu dla konkretnego klienta.

Usługi magazynowe firm logistycznych bardzo często wychodzą poza ten standard i oferują konfekcjonowanie, etykietowanie towaru oraz dalszą jego dystrybucję. To bardzo ważne, bo znacznie skraca czas dostawy przesyłki do klienta. Firma kurierska bezpośrednio odbiera przesyłki na dany region lub rejon.

Dodatkowe usługi magazynowe mogą obejmować ubezpieczenie towaru, rozliczenie podatku VAT oraz wszystkie usługi związane z obsługą celną.

Jak wynająć dobry magazyn?

Decydując się na skorzystanie z magazynowania w firmie logistycznej należy wziąć pod uwagę następujące elementy:

• lokalizację – blisko tras szybkiego ruchu i autostrad,
• infrastrukturę,
• zakres świadczonych usług,
• cenę wynajmu.

Korzystanie z usług zewnętrznych firm logistycznych jest znacznie korzystniejsze niż budowanie własnego magazynu. Nie trzeba ponosić nakładów inwestycyjnych, zatrudniać pracowników i kupować drogich programów do obsługi magazynów. Najważniejszą jednak korzyścią jest skrócenie czasu dostawy przesyłki do klienta. Zadowolony z szybkości obsługi ponownie zamówi wybrany produkt.

Zobacz również  Split payment

Więcej informacji: https://www.rhenus.com/pl/pl/uslugi/logistyka-frachtowa/transport-drogowy/uslugi-magazynowe-dla-transportu-drogowego/

 

Dodaj komentarz