Jak zabezpieczyć swoją bankowość elektroniczną przed włamaniem?

W ostatnim czasie wiele mówi się na temat włamań na elektroniczne konta bankowe klientów. Przy tej okazji warto zadać sobie pytanie, czy bankowość internetowa jest bezpieczna oraz co bank online robi, aby chronić pieniądze swoich klientów przed hakerami?

Co bank online robi, aby zabezpieczyć pieniądze swoich klientów?

Banki stosują rozległe i bardzo zaawansowane zabezpieczenia, aby ochronić pieniądze swoich klientów, którzy korzystają z bankowości internetowej. W większości są to rozwiązania bardzo bezpieczne i skuteczne. Trzeba jednak mieć świadomość, że hakerzy nie szukają luk w zabezpieczeniach stosowanych przez banki, ale żerują na ludzkiej naiwności. Aby ustrzec się przed przebiegłymi hakerami, trzeba po prostu stosować się do kilku podstawowych zasad, a pieniądze zgromadzone na internetowym koncie będą absolutnie bezpieczne.

Przede wszystkim, warto przed wejściem na stronę internetową banku sprawdzić na pasku przeglądarki, czy adres zaczyna się od http, a także czy w obrębie okna przeglądarki znajduje się specjalna kłódka oznaczająca połączenie szyfrowane. Po kliknięciu na nią powinniśmy otrzymać informację, że jest to strona certyfikowana. Wyświetla się również termin ważności zabezpieczenia. Jeżeli te wszystkie warunki strona spełnia oznacza to, że jest bezpieczna i faktycznie należy do banku, w którym mamy konto.

Zobacz również  Jak wygląda logistyka w branży fashion?

Podstawowe zabezpieczenia do kont bankowych

Każdy klient banku otrzymuje indywidualny NIK oraz ustala hasło zapewniające dostęp do bankowości internetowej. NIK zwykle jest numerem nadanym przez bank znajdującym się w umowie o otwarciu rachunku bankowego. Składa się najczęściej z ośmiu cyfr. Do tego dołączony jest PIN, który każdy klient ustala samodzielnie. Powinien on być jak najbardziej skomplikowany i składać się z kombinacji małych i dużych liter, a także cyfr oraz znaków specjalnych. Istotne jest, aby tych danych nie udostępniać żadnym innym osobom. Powinno się je przechowywać w miejscu niedostępnym dla innych, a tym samym tylko my będziemy znali hasło oraz login umożliwiający dostęp do bankowości internetowej.

Uwierzytelnienie proste, jakie stosuje bank online

Logowanie do bankowości internetowej za pomocą loginu oraz hasła to tzw. uwierzytelnienie proste. Ma na celu sprawdzenie tożsamości użytkownika i potwierdzenie jego praw dostępu do systemu.

Ponadto bank online może zdecydować się również na uwierzytelnienie silne, które polega na potwierdzeniu tożsamości użytkownika poprzez hasła jednorazowe, tokeny lub kody sms. Token to rodzaj miniaturowego urządzenia szyfrującego, którego zadaniem jest generowanie jednorazowych, niepowtarzalnych kodów dostępu. Jest pewnego rodzaju odmianą elektronicznego podpisu. Jeżeli chodzi o kody jednorazowe, jeżeli klient poda go trzykrotnie błędnie, wtedy dostęp do konta jest automatycznie blokowany i konieczne jest zgłoszenie się do oddziału banku w celu odblokowania. To właśnie pozwala zabezpieczyć przed wyłudzeniami. W ten sposób bank online chroni pieniądze i interesy swoich klientów w najlepszy z możliwych sposobów.

Zobacz również  Jak dbać o ekologię posiadając bar czy restaurację?

Dodaj komentarz