W co zainwestować zysk firmy?

wykresy przedstawiające zwrot z inwestycji

Jedną z podstawowych motywacji zakładania i prowadzenia firmy jest chęć generowania zysku. Przedsiębiorca decydujący się na tworzenie własnej działalności dąży do tego, by firma nie tylko na siebie zarabiała, ale także generowała nadwyżki finansowe. Na początkowym etapie stabilne zyski mogą być trudne do osiągnięcia, jednak z czasem, gdy firma osiągnie ugruntowaną pozycję na rynku, pojawiają się dodatkowe środki. Najgorsze co można zrobić z takimi zasobami to trzymanie ich biernie na koncie, albowiem tracą wartość z powodu inflacji. Także przeznaczenie ich na zbędną konsumpcje nie wydaje się dobrym pomysłem. Jak zatem inwestować zysk firmy? To wszystko zależy od tego jak duże ryzyko jesteśmy w stanie podjąć oraz jak dużej stopy zwrotu oczekujemy od inwestycji.

Konta oszczędnościowe

To najprostsza forma inwestycji zysków firmy. Założenie i prowadzenie takich rachunków z reguły jest darmowe, a konta co miesiąc generują zysk w postaci odsetek uzależnionych od wielkości depozytu. Dużym plusem jest tutaj elastyczność, albowiem wypłaty z konta oszczędnościowego raz w miesiącu są bezpłatne, dzięki czemu w przypadku nagłej potrzeby finansowej środki mogą być natychmiast rozmrożone i użyte do innych celów.

Lokaty dla firm

Lokaty to kolejna opcja bezpiecznej inwestycji. Lokaty dla firm cechują się często wyższym oprocentowaniem niż standardowe, prywatne opcje, a to przekłada się na większy zysk. Różnicą w stosunku do konta oszczędnościowego jest fakt, że lokata zawierana jest na konkretny czas np. trzy miesiące, rok, dwa lata, a zysk wypłacany jest dopiero po upłynięciu określonego czasu. W przypadku zerwania lokaty pieniądze wracają na konto bez żadnych strat, jednak lokata zerwana nawet kilka dni przed jej zakończeniem nie przyniesie żadnego zysku.

Zobacz również  Co obejmują usługi magazynowe w firmie logistycznej?

Sprawdź ofertę: biznest lokata dla firm w Nest Banku.

Obligacje

Można je podzielić na skarbowe i korporacyjne. Obligacje to papiery dłużne, za pomocą których kupujący nabywa prawo do odzyskania środków po określonym czasie i z określonym zyskiem. Obligacje skarbowe są mało rentowne, jednak gwarantowane przez instytucje państwa. Obligacje korporacyjne z kolei cechuje większa rentowność, ale też ryzyko straty środków.

Nieruchomości

Bardzo popularnym trendem jest inwestowanie oszczędności w nieruchomości. Niestety mitem jest stwierdzenie, jakoby był to dochód pasywny, nie wymagający pracy. Wynajem mieszkań lub powierzchni biurowych wymaga nie tylko podjęcia kroków prawnych i administracyjnych, ale także bieżącego kontrolowania stanu budynków i przepływu środków. Ogromnym plusem jest fakt, że nieruchomość zawsze będzie stanowiła wartość, a przy okazyjnym zakupie może generować spore stopy zwrotu z inwestycji.

Reinwestycja

Inwestować można również w siebie i we własną firmę. Nadwyżkę finansów można przeznaczyć na dodatkowe szkolenia i zwiększanie kompetencji, które mogą przełożyć się na zwiększenie dochodów. To również inwestycja w maszyny i ludzi. Warto jednak pamiętać, że tego typu inwestycje ciężko trudno przeliczyć na zysk, a środki przeznaczone na zakup mogą być trudne do odzyskania w przypadku nagłych potrzeb finansowych.

Dodaj komentarz