Dlaczego warto posiadać kompresor w garażu?

kompresor

W wielu warsztatach i zakładach pracy podczas pracy wykorzystuje się narzędzia pneumatyczne. Wprawdzie ich stosowanie wymaga instalacji sprężonego powietrza, ale jest to opłacalny wydatek, gdyż eksploatacja jest znacznie tańsza. Wiele osób marzy o tym, by we własnym garażu mieć kompresor. Czy faktycznie warto go kupić?

Jak działa kompresor? Jakie narzędzia go potrzebują?

Zadaniem kompresora jest zwiększanie ciśnienie gazu, którym najczęściej jest powietrze. Kompresor nie tylko napędza działanie narzędzia, ale sprawdzi się podczas wielu prostych czynności. Dzięki niemu szybko uzupełnimy powietrze zarówno w oponie samochodowej, jak i piłce czy materacu. Sprężone powietrze pomoże też w czyszczeniu zabrudzonych narzędzi oraz usuwaniu kurzu i zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc. Kompresor stanowi przede wszystkim paliwo napędowe dla narzędzi, więc jego prawdziwą siłę docenią przede wszystkim mechanicy samochodowi i lakiernicy. Ci pierwsi napędzą sprężonym powietrzem narzędzia pneumatyczne, które są nieodzownym elementem wyposażenia każdego warsztatu samochodowego. Jednymi z najpopularniejszych i najczęściej używanych narzędzi wykorzystujących sprężone powietrze są klucze udarowe. Są one niezbędnym elementem wyposażenia zakładu wulkanizacyjnego czy warsztatu samochodowego. Często korzystają z nich także domowi majsterkowicze. Narzędzia pneumatyczne nie wydzielają iskier, więc można ich bezpiecznie używać w warsztatach samochodowych montujących instalacje LPG. Związane z ich używaniem zagrożenie pożarowe jest znacznie mniejsze niż w przypadku elektronarzędzi. Do użytku domowego kompresor świetnie się sprawdzi także w ogrodnictwie, gdyż dzięki niemu szybko odmalujemy meble drewniane czy płot. Oczywiście przed malowaniem należy powierzchnię oczyścić, a najlepiej przeszlifować szlifierkę pneumatyczną.

Zobacz również  Innowacyjne lodówki dla efektywnego przechowywania żywności

Jaki kompresor wybrać? Czy przyda się do domowych narzędzi?

Chcąc wykorzystać w pełni możliwości kompresora, należy wybrać urządzenie, którego parametry techniczne spełnią wymagania komplementarnych urządzeń. Warto zakupić kompresor olejowy, który w przeciwieństwie do bezolejowego jest wyposażony w pompę smarowaną olejem. Najważniejszym parametrem każdego kompresora jest wartość jego ciśnienia, a ciśnienie 8 barów powinno wystarczyć na potrzeby większości narzędzi. Zwróćmy uwagę również na wydajność kompresora, którą wyraża się w litrach na minutę. Solidne urządzenie powinno w tej kwestii wykazywać się wartością co najmniej 180–200 l/min, aby zasilić wymagające klucze udarowe i inne narzędzia. Nie bez znaczenia jest także pojemność zbiornika, która wpływa na komfort pracy z narzędziami pneumatycznymi. Jej wysoka wartość oznacza, że urządzenie jest w stanie dłużej pracować bez przerwy.

Narzędzia pneumatyczne są nieco droższe od elektronarzędzi, ale ich eksploatacja jest dużo tańsza i pozwala na znaczne oszczędności. Jeśli kupimy majsterkować, kupmy dobrej jakości kompresor i cieszmy się jego wydajną pracą.

Dodaj komentarz