Zasady bezpiecznego etykietowania

Wszystkie produkty spożywcze muszą być odpowiednio etykietowane. Dotyczy to w szczególności prawidłowego etykietowania w zakresie informacji i alergenach oraz substancjach odżywczych. Wszystko ma to niezwykle ważne znaczenie z punktu widzenia nie tylko konsumentów, ale i producentów oraz dystrybutorów.

Właściwe etykietowanie

Prawidłowe i dokładne etykietowanie produktów to nie lada wyzwanie dla wielu producentów. Nie jest to bowiem tak prosty proces jak mogłoby się wydawać. Zrównoważyć należy tu koszty etykietowania z kwestią bezpieczeństwa konsumentów. Dlatego tak ważne jest, aby w procesie etykietowania zastosowana została odpowiednia technologia. Taka, która obejmować będzie projekt etykiet, ich druk oraz oczywiście jakość.

Bezpieczeństwo konsumentów

W procesie etykietowania bardzo ważne jest bezpieczeństwo konsumentów. Dlatego wszystkie alergeny takie jak orzechy, jaja, pszenica czy soja muszą być odpowiednio oznakowane. Informacja o zawartości tych składników musi być widoczna dla klientów. Chodzi bowiem o zdrowie konsumentów.

Systemy projektowania etykiet

Wszystko to sprawia, że proces etykietowania musi być zautomatyzowany. Zwłaszcza pod kątem częstych zmian w projektach etykiet. Dlatego też w projektowaniu etykiet wykorzystuje się różnego rodzaju systemy informatyczne. Kluczowe znaczenie ma tu system projektowania i zarządzania projektowaniem etykiet. Dzięki temu w razie konieczności wszelkie zmiany można wprowadzić szybko i sprawnie, bez ingerowania w proces dystrybucji produktów. Zautomatyzowany system zapewnia dokładność, a tym samym bezpieczeństwo. Jednak w celu zapewnienia jeszcze większego bezpieczeństwa konieczne jest stosowanie systematycznych audytów. Wszystko po to, aby mieć pewność, że cały proces realizowany jest właściwie.

Zobacz również  Winda budowlana – jak wybrać odpowiedni produkt?

Zmiany w procesie etykietowania

Obecne systemy pozwalają na zarządzanie procesem etykietowania, którym odbywa się w wielu lokalizacjach z jednego miejsca. Dzięki temu cały proces może w różnych miejscach przebiegać dokładnie w tym samym czasie. Dotyczy to także konieczności wprowadzenia koniecznych zmian na etykietach. Dzięki temu na produktach zawsze znajdują się te same etykiety. Ma to bardzo ważne znaczenie dla bezpieczeństwa konsumentów, którzy ostatecznie dokonują zakupu produktów w sklepach.

Etykiety na różne tworzywa

Pamiętać także trzeba, że produkty żywnościowe czy chemiczne pakowane i przewożone są w materiałach wyprodukowanych z różnych substancji. Przykładem może być Eva granulat. W procesie produkcji etykiet trzeba o tym pamiętać. Etykiety muszą być dostosowane do różnych materiałów, tak aby skutecznie się na nich przymały. Często materiały te wymagają także różnych etykiet. Wszystko po to, aby wiadomo było z jakiej substancji dane tworzywo zostało wyprodukowane.

Bezpieczeństwo etykietowania jest niezwykle ważne. Dlatego procedury w tym procesie są tak szczegółowe, a ich przestrzeganie systematycznie kontrolowane.

Więcej dowiesz się tutaj: https://www.buehnen.pl/kleje/asortyment/kleje-termotopliwe-eva/50-branza/195-etykietowanie

Dodaj komentarz