Studia MBA i MBA executive, czym to się różni?

faktoring cichy

Studia MBA (ang. Masters in Business Administration) to prestiżowe studia i szkolenia przeznaczone dla osób, które chcą zdobyć stanowiska kierownicze w świecie biznesu. Co się robi na takich studiach i czego można się nauczyć? Czym się różnią zwykłe MBA od wersji executive?

Czym są studia MBA?

Menedżerskie Studia MBA to intensywne, niestacjonarne studia II stopnia w zakresie zarządzania. Tego typu zajęcia prowadzą renomowane uczelnie wyższe, a ich absolwenci otrzymują dyplomy magistra zarządzania uczelni, na której studiowali oraz międzynarodowe certyfikaty, które są sygnowane przez cztery uczelnie partnerskie. Uzyskany tytuł jest honorowany na całym świecie. MBA gdyż są odpowiedzią na wymogi stawiane menedżerom najwyższego szczebla. Studia dzieli się na: podstawowe, executive (dla zawodowych menedżerów), global executive (dla menedżerów pracujących w instytucjach międzynarodowych) oraz tematyczne, czyli skierowane do kadry menedżerskiej o określonej specjalizacji.

Jak się dostać na studia MBA?

Rekrutacja na studia MBA jest prowadzona na podstawie aplikacji, testów i rozmowy kwalifikacyjnej. Wybierani są kandydaci, którzy ukończyli studia magisterskie na przynajmniej na jednym kierunku. Podczas rekrutacji komisja przeprowadza z kandydatem rozmowę, podczas której jest on pytany o osiągnięcia, cele i motywacje.

Czym się różnią studia MBA od MBA executive?

Studia MBA executive to elitarna forma MBA. Ten poziom kształcenia odróżnia wiele cech od klasycznego programu MBA. Główne różnice to przede wszystkim inny profil uczestników. Studenci Executive MBA charakteryzują się wyższym statusem zawodowym. Wymagane jest od kandydatów kilkuletnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym. Programy Executive MBA umożliwiają ukończenie studiów bez przerywania kariery zawodowej. Często także pojawia się możliwość awansu w ich trakcie. Zajęcia na tego typu studiach odbywają się w weekendy, a między zjazdami organizowane są sesje on line. Co bardzo ważne, istnieje wymóg wsparcia studenta ze strony pracodawcy. Duża część studentów EMBA otrzymuje od swoich pracodawców częściowe lub całkowite pokrycie kosztów studiowania. Zajęcia na takich studiach MBA są bardziej praktyczne, zorientowane na szybkie zastosowanie nabytych przez studenta wiedzy i umiejętności w miejscu jego pracy. Duży nacisk kładzie się na kompetencje menedżerskie i przywódcze. Zwykle oferowany jest specjalny program rozwoju osobistego i profesjonalnego, realizowany w trakcie całego cyklu studiów.

Zobacz również  Najbardziej nietypowe kierunki studiów

Znaczna część wiedzy i umiejętności zdobywana jest w relacjach międzystudenckich. Ważną korzyścią ze studiów executive EMBA jest nawiązywanie i pogłębianie kontaktów osobistych z innymi studentami, które później są wykorzystywane także w celach biznesowych. W renomowanych szkołach biznesu studia executive MBA kosztują dużo więcej niż ich stacjonarny odpowiednik.

Studia MBA nie są tanie i zajmują sporo czasu, ale to opłacalna inwestycja, gdyż zarobki absolwentów są zazwyczaj bardzo wysokie. Jeszcze bardziej prestiżowa jest wersja executive programu, która skierowana jest do dojrzałych menedżerów z doświadczeniem.

Dodaj komentarz