Transport multimodalny – wady i zalety

kontenery transport morski i lotniczy

Ciągły rozwój branży transportowej doprowadził do rozwinięcia różnych jego form, w których optymalizacja całego procesu jest celem kluczowym. Jednym z ciekawszych rozwiązań oferowanych przez firmy transportowe jest transport multimodalny, który wykorzystuje różne środki transportu. Oprócz tradycyjnych przewozów samochodowych może się on odbywać zarówno drogą morską, lotniczą, jak i kolejową. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Czym charakteryzuje się transport multimodalny?

Zgodnie z zapisami Konwencji o międzynarodowym transporcie multimodalnym towarów (https://www.rhenus.com/pl/pl/know-how-blog/transport-multimodalny-na-czym-on-polega-odkryj-jego-najwieksze-zalety/), opiera się on na wykorzystaniu co najmniej dwóch odmiennych gałęzi transportu do przewozu zunifikowanych jednostek ładunku takich jak kontenery, nadwozia wymienne czy naczepy siodłowe. Transport ten odbywa się na podstawie jednego dokumentu przewozowego z miejsca, gdzie przejął go operator do określonego w umowie miejsca w innym kraju. Zgodnie z definicją muszą zaistnieć cztery przesłanki, by dany typ przewozu nazwać transportem multimodalnym. Po pierwsze, musi on wykorzystywać przynajmniej dwa środki transportu różnych gałęzi. Po drugie w całym procesie podpisuje się jedną umowę na przewóz. Po trzecie, przewożony ładunek musi zostać zjednostkowany np. w formie kontenera. Ostatni z warunków to fakt, że pieczę nad przebiegiem transportu sprawuje jeden operator. Ten ostatni odgrywa bardzo ważną rolę w całym procesie i ponosi odpowiedzialność za przewóz w tym za ewentualne uszkodzenia towaru, czy inne zdarzenia, do których doszło w trakcie dostawy ładunku z punktu nadawczego do odbiorcy.

Zobacz również  Bankowość bez wychodzenia z domu

Jakie są zalety transportu multimodalnego?

Wykorzystanie transportu multimodalnego daje duże możliwości, jeśli chodzi o odległości, na jakie przewożony jest ładunek. W przypadku korzystania wyłącznie z jednej gałęzi transportu byłoby to często niemożliwe. Dzięki efektywnemu korzystaniu z taboru i optymalizacji całego procesu zyskuje nie tylko sam zlecający, ale także środowisko naturalne, które jest mniej zanieczyszczane między innymi przez spaliny. Sam proces przebiega sprawnie, dzięki czemu możliwe jest zredukowanie kosztów. Wbrew pozorom transport multimodalny jest bardzo korzystny cenowo, w stosunku do tego, co oferuje. Co więcej, transport multimodalny wykorzystując wszystkie gałęzie transportu, pozwala maksymalnie je wykorzystać i jest mniej zależny od warunków pogodowych.

Jakie są wady transportu multimodalnego?

Pomimo że transport multimodalny ma wiele zalet, istnieje również kilka aspektów natury technicznej, które mogą sprawić przewoźnikom kłopot. Podczas procesu przewozowego często konieczny jest przeładunek. To z kolei może wiązać się z ryzykiem uszkodzenia przewożonych towarów. Ta forma transportu wymaga również rozeznania w dość skomplikowanej dokumentacji spedycyjnej. Co więcej, niejasności związane ze statusem przesyłki mogą prowadzić do rozmycia odpowiedzialności i ryzyka. Oprócz tego, wykorzystując transport multimodalny nie przewieziemy np. zwierząt.
Transport multimodalny jest dość skomplikowanym procesem, który przynosi jednak wiele korzyści. Wykorzystywany właściwie pozwala zoptymalizować czas dostarczenia ładunku i jego koszty.

Zobacz również  Wynajem biura czy zakup przestrzeni biurowej?

Dodaj komentarz