Do czego służy wąż grzewczy?

Do transportu materiałów płynnych, które muszą mieć zapewnioną odpowiednią, stałą temperaturę, aby zachować swoje właściwości, stosuje się węże grzewcze. Jest to osprzęt o elastycznej strukturze, izolacyjnym oplocie zewnętrznym i wbudowanym czujnikiem temperatury. Wysokie parametry wykonania pozwalają używać go do takich substancji, jak różnego rodzaju oleje, tłuszcze czy wosk. Przetransportujemy dzięki nim także żywicę i smołę oraz ługi. Bezpiecznie zastosujemy je w przypadku różnorakich klejów, farb, tworzyw sztucznych czy nawet kwasów. Swoje walory zachowają wymagające ciecze spożywcze – mleko czy czekolada. Także niektóre substancje gazowe mogą być transportowane z pomocą węży grzewczych: m.in. powietrze, dwutlenek węgla, gazy silnikowe i gazy przemysłowe.

Jak działają węże grzewcze?

Urządzenia te składają się z kilku warstw okalających wewnętrzny wąż teflonowy  PTFE, między innymi oplot stalowy, na którym owinięty jest element grzejny, następnie izolacja wraz z regulatorem temperatury. W dalszej kolejności pojawia się zewnętrzna warstwa izolacji oraz oplot i osłona. Dzięki nim nie ma ubytku temperatury. Dodatkowo niezbędnymi elementami są przyłącza i wtyczki zasilające. Tak skonstruowane węże grzewcze mogą być stosowane z powodzeniem do utrzymania temperatury od 70°C  do 400°C. Węże zasilane są przeważnie elektrycznie, ale bywa i tak, że w pewnych warunkach bezpieczniej jest zastosować urządzenie zasilane innym czynnikiem grzewczym. Dzieje się tak, gdy zasilanie elektryczne grozi wybuchem. Jako czynniki grzewcze mogą być wykorzystane: para wodna, woda czy oleje. Czasem ta opcja wybierana jest ze względu na dużą dostępność tego typu paliwa grzewczego i decyduje po prostu czynnik ekonomiczny. Takie zasilanie używane jest np. przy przeładunku zawartości cystern kolejowych.

Zobacz również  Wynajem biura czy zakup przestrzeni biurowej?

Do czego wykorzystuje się węże grzewcze?

Transport wielu substancji ciekłych jest bardzo wymagającym przedsięwzięciem, gdyż obliguje do utrzymania niezmiennej temperatury. Jej wahania mogą spowodować kondensację płynu, jego krystalizację czy nawet degradację (utratę wymaganych właściwości). Czasem do aplikacji któregoś z materiałów płynnych musimy zastosować podwyższenie temperatury, tu idealnie sprawdzi się właśnie wąż grzewczy. Taki proces niezbędny jest na przykład przy właściwym dozowaniu niektórych rodzajów klejów.

Przede wszystkim węże grzewcze przydatność wykazują w przemyśle motoryzacyjnym, ale także w budownictwie czy przemyśle spożywczym. Wysoka jakość wykonania tego osprzętu oraz zastosowanie różnorodnych końcówek, pozwalają na dogodne i szczelne dopasowanie ich do różnego typu urządzeń lub całych systemów.  Bezpieczeństwo gwarantowane przez wysokie parametry wykonania, tworzywa użyte do poszczególnych warstw węża, sprawiają, że stanowi on idealne rozwiązanie do przesyłu wymagających płynów bez utraty ich wartości. Oprócz utrzymania właściwej temperatury cieczy, pozwalają też je podgrzewać lub roztapiać, gdy transport właśnie takiego procesu wymaga.

Dodaj komentarz