Dlaczego regularna wymiana oleju w silniku jest ważna?

zdjęcie dużej fabryki z kominami

Każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że jego auto to tylko maszyna, która od czasu do czasu się psuje. Rzecz jasna wiele awarii i nieprzyjemności można uniknąć, jeśli tylko odpowiednio o auto się dba. Zdecydowanie jedną z najważniejszych kwestii w tym wypadku jest to, aby regularnie wymieniać olej silnikowy, kupując np. Mobil lub innego znanego producenta. Jak się jednak okazuje, duża część kierowców zupełnie nie wie, z jakiego powodu powinno się wymieniać olej.

Czym jest olej silnikowy?

Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, z jakiego powodu powinno się wymieniać olej silnikowy, należy się w pierwszej kolejności zorientować, czym on tak właściwie jest. Co więc trzeba wiedzieć o tej substancji?
Olej silnikowy, jak sama nazwa wskazuje, pracuje bezpośrednio w jednostce napędowej danego auta. Jego celem jest smarowanie oraz zmniejszanie oporów pracy poszczególnych elementów. Dzięki temu, że olej ma odpowiednie właściwości, czyli zachowuje np. dobrą lepkość, umożliwia silnikowi pracę właściwie w każdych warunkach.

Dlaczego trzeba wymieniać olej?

Jak więc widać, olej silnikowy to naprawdę ważny element każdego auta, który umożliwia prace jego silnika. Dlaczego jednak olej wymaga regularniej wymiany?
Jak się okazuje, z biegiem czasu z silnika wytrącane są mikroskopijne opiłki metalu, co jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Osadzają się one w oleju, który traci przez to swoje właściwości. Jeśli więc olej nie będzie zbyt długo wymieniany, nagromadzenie się opiłków może spowodować, że olej będzie pracował tak, jak powinien. Grozić to może pogorszeniem się kultury pracy silnika, a nawet jego uszkodzeniem.
Dlaczego więc należy wymieniać olej? Przede wszystkim zabezpiecza się silnik przed awariami, lecz również znacznie wydłuża się żywotność danej jednostki napędowej. Silnik, w którym olej wymieniany jest regularnie, może bez trudu przejechać nawet 500 tysięcy kilometrów. Jednostka, w której ten aspekt się zaniedba, może mieć problem z przejechaniem nawet połowy tego dystansu.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że olej silnikowy, który będzie w dobrym stanie i o dobrej jakości, ma naprawdę duży wpływ na spalanie silnika. Będzie on bowiem stawiał mniejsze opory, a więc silnik będzie miał więcej mocy i nie trzeba go będzie wkręcać na wysokie obroty, aby poruszać się z odpowiednią prędkością. Przekłada się to na naprawdę spore i zauważalne oszczędności.

Zobacz również  Rodzaje wkładów do kleju na gorąco

Kiedy wymieniać olej?

Skoro już wiadomo, dlaczego regularna wymiana oleju w silniku jet tak ważna, warto się teraz dowiedzieć, kiedy się ją powinno realizować. Jak często należy wymieniać olej silnikowy?
Oczywiście kwestia tego, kiedy należy wymieniać olej, uzależniona jest od konkretnego producenta danej jednostki napędowej, lecz przyjmuje się, że najlepiej zrobić to raz do roku lub też co około 15 tysięcy przejechanych kilometrów. Gwarantować to będzie, że olej będzie w dobrej kondycji, a więc i efektywnie będzie mógł chronić silnik przed uszkodzeniem i zapewniać mu dobre warunki pracy.

Dodaj komentarz