Czym jest światło led

 

Oświetlenie LED gości w większości domów w Europie. Stara się ono zastąpić tradycyjne żarówki wolframowe, które teraz dostępne są pod inna nazwą na sklepowych półkach. Czy lampy ledowe są lepsze od żarówek wolframowych? Na jakiej zasadzie działają i czy warto je mieć?

Czym jest LED

Led jest emitującą promieniowanie w zakresie światła widzialnego diodą elektroluminescencyjną, która należy do półprzewodnikowych przyrządów optoelektrycznych. Jej wynalezienie zawdzięczamy Nickowi Holonyakowi Juniorowi, który wynalazł ja w latach ubiegłego wieku. Światło ledowe uzyskuje się dzięki rekombinacji promienistej, tj. połączeniu w pary cząstek lub jonów o przeciwnych ładunkach elektrycznych. Wówczas to energia elektronu zostaje przemieniona w kwant promieniowania elektromagnetycznego, które jest swojego rodzaju zaburzeniem pola elektromagnetycznego.

Jak działają lampy LED

Lampy ledowe dają światło dzięki niebieskiej diodzie elektroluminescencyjnej, oraz luminoforu, od którego zależny jest rodzaj światła. A zależności od rodzaju aktywatora, luminofor uzyskuje taką a nie inna barwę. Oba elementy, niebieska dioda elektroluminescencyjna i luminofor tworzą biała diodę, która jest ta właściwą lampą LED.

Czy światło LED jest takie samo jak tradycyjnej żarówki?

Nie. Żarówka wolframowa emituje światło powstałe w wyniku nagrzania drutu wolframowego umieszczonym w szklanej bańce. Żernik wyparowuje, co przyczynia się do powstania osadu wewnątrz żarówki.Światło zwykłej żarówki jest jednym z najzdrowszych, ponieważ jest najbardziej zbliżone do światła słonecznego, ma bardzo dobry wskaźnik oddawania barw oglądanych przedmiotów oraz przed wszystkim nie migocze, świecąc cały czas jednakowo.

Zobacz również  Jak dbać o ekologię posiadając bar czy restaurację?

Decydując się na żarówkę led należy szczególną uwagę zwrócić na jej temperaturę barwową. Światło zimne, w przedziale 4800K – 6500k pobudza, jednak po pewnym czasie zaczyna męczyć, dlatego żarówki o tej barwie nie powinny być używane w domu. Za to świetnie się sprawdzą w miejscach publicznych. Żarówki o barwie od 3700K do 4700K dają neutralne nasycenie, z klei te o barwie ciepłej, do 3600 i mniej mają działanie relaksujące. Odnajdą miejsce w sypialni, salonie lub łazience.

Pozytywne i negatywne cechy żarówek ledowych

Żarówki LED zostały wybrane przez Unie Europejska jako te, które miały zastąpić żarówki tradycyjne. Przede wszystkim są bardziej trwałe, mogą świecić niemal 30 lat po 5 godzin dziennie co daje 50 tysięcy godzin pracy. Mają również wyższą wydajność światła, sięgającą 120 lumenów, podczas gdy żarówki wolframowe osiągają poziom 70 lumenów.

 

To, co było zmora żarówek ubiegłych lat lampy ledowe wyeliminowały. Są one odporne na ciągłe włączanie i wyłączanie, czego nie powinno się robić przy tradycyjnych żarówkach energooszczędnych. Są też odporne na wibracje oraz wilgoć, więc z powodzeniem może je umieścić w lampach łazienkowych.

Wbrew powszechnej opinii i propagandy, żarówki ledowe oraz energooszczędne nie są bardziej ekologiczne od tych wolframowych., ponieważ zawierają tak groźne substancje jak ołów, arsen i oraz wiele innych potencjalnie niebezpiecznych substancji.

Zobacz również  Jak wygląda logistyka w branży fashion?