Czym jest gramatura papieru ksero?

Praca z dokumentami wymaga precyzji i dobrej organizacji oraz przedmiotów, które ją ułatwią. Wśród wielu różnych rzeczy, które potrzebne są w biurze, jest też papier ksero, który używa się do drukowania dokumentów. Kupimy go w wielu sklepach, także w marketach. Czym się różni? Czy tylko ceną? A co oznacza tajemnicze pojęcie gramatura papieru?

Gramatura papieru ksero – co to jest?

Gramatura papieru dobrze kojarzy się nam ze słowem gram, gdyż jest to masa wyrażona w gramach na metr kwadratowy. Oznacza to, że im wyższa gramatura, tym papier jest gęstszy – chcąc to zrozumieć, można przywołać podobieństwo do tkanych materiałów – im bliżej siebie położone są sploty, tym bardziej zbity jest papier, a jego waga większa. Taki papier ksero będzie też grubszy i mniej przezroczysty.

Rodzaje papieru ksero ze względu na gramaturę

Zwracając uwagę na gramaturę, papier ksero dzieli się 4 rodzaje o następujących gramaturach – 25 g/m kw. (cienki jak bibułka), 25-160 g/m kw. – taki papier jest najczęściej używany, nazywa się go tzw. papierem właściwym, 160-315 g/m kw. – karton oraz papier o grubości 80 g/m kw., który jest standardowym papierem ksero, a nazywa się go kredowym. Ten rodzaj papieru ksero nadaje się zarówno do drukarek laserowych, jak i atramentowych. Można na nim robić odbitki, różnego rodzaju wydruki (także dwustronne) oraz stosować jako notatnik – świetnie nadaje się do samodzielnego zrobienia notesu, gdyż nie jest zbyt ciężki i dobrze się po nim pisze. Występuje w wielu kolorach, a dzieci robią z niego laurki.

Zobacz również  Co obejmują usługi magazynowe w firmie logistycznej?

Satynowy papier ksero o gramaturze powyżej 100 g/m kw.

Jeśli chcemy przygotować choćby reklamowy wydruk do klienta, zróbmy go na papierze o gęstości powyżej 100 g/m kw., który jest bardzo gładki i elegancki. Na takim produkcie powstaną ładne wydruki, a kolory będą żywe i dobrze odwzorowane. Taki papier ksero jest bardziej wytrzymały, więc jest dużo mniejsze ryzyko, że przypadkiem się podrze czy zniszczy. Występują również papiery o gramaturze powyżej 120 g/m kw. Mają one idealną gładkość i satynowy połysk, co sprawi, że dyplomy czy zaproszenia będą wyglądały nienagannie. W sklepach jest również papier o tęgości 220 g/m kw., który dodatkowo jest stosunkowo sztywny. Można również kupić taki o ozdobnej strukturze – służy on do przygotowania wizytówek czy zaproszeń.

Jak wybrać papier ksero?

Wybór papieru ksero uzależniony jest od tego, do czego będzie nam potrzebny. Jeśli będą to standardowe wydruki, czyli zwykłe dokumenty, wystarczy ten o tęgości 80 g/ m kw., który dobrze się sprawdzi. Jeśli spodziewamy się, że będziemy musieli zrobić dyplom czy broszurę, kupmy małą ryzę papieru o większej gęstości.

Gramatura papieru ksero świadczy o jego gęstości, a przed zakupem trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, do jakich celów będziemy go wykorzystywać.

Zobacz również  Jakie są rodzaje audytów?

Dodaj komentarz