Ciekawostki o kleju na gorąco

malowanie ściany

Klej na gorąco to niezwykle powszechnie używany środek, wykorzystywany do łączenie różnych elementów. Ze względu na jego łatwą dostępność na rynku, a także stosunkowo niską cenę, jest on wykorzystywany na co dzień w wielu domach, do naprawy zepsutych przedmiotów czy podczas tak zwanego DIY – własnoręcznie wykonywanych przedmiotów, zdobień itp.

Skuteczność kleju na gorąco jest bardzo wysoka. Jest on w stanie skleić szkło, odzież, obuwie, zabawki dziecięce, przedmioty plastikowe, czy te wykonane z kartonu. Ciekawostką jest także fakt, iż klej na gorąco jest w stanie skleić również przedmioty metalowe. Jednak, warunkiem koniecznym do tego typu operacji jest odpowiednie, uprzednie rozgrzanie danego metalu.

Jak widać, kleje te mają ogromną pulę zastosowań. Należy jednak pamiętać, aby nie używać ich do łączenia elementów, które stale poddawane są wysokiej temperaturze. Po jakimś czasie klej narażony na działanie wysokich temperatur, może stracić swoje właściwości spajające. Co więcej, tego typu substancje nie sprawdzą się z pewnością w klejeniu gipsu a także betonu – nie są one w stanie połączyć takowych tworzyw.

Ciekawostki o kleju na gorąco

Szybkość wiązania – już po kilku sekundach klej staje się na tyle twardy, że może nieruchomo i trwale połączyć ze sobą elementy.
Temperatura topienia kleju na gorąco – utrzymuje się na poziomie od około 180 do 220 stopni Celsjusza.
Sztyft – bardzo ważne jest aby nigdy, w żadnym wypadku nie wyciągać zużytego w połowie sztyftu z pistoletu, w szczególności jeśli urządzenie nadal pozostaje nagrzane. Może grozić to nie tylko poparzeniem, ale również uszkodzeniem sprzętu.

Zobacz również  Do czego służy wąż grzewczy?

Jak prawidłowo korzystać z kleju na gorąco

W pierwszej kolejności należy podłączyć pistolet do sieci, lub jeśli jest to urządzenie z wbudowanym akumulatorem – po prostu je włączyć. Następnie, należy odczekać chwilę aż klej osiągnie prawidłową temperaturę. Po nagrzaniu się urządzenia, warto pamiętać że oparzenie się podczas takich prac jest niezwykle łatwe, w kluczowej fazie pistolet osiąga temperaturę nawet 200 stopni Celsjusza – w związku z tym, konieczna jest szczególna rozwaga. Kiedy klej osiągnie już właściwą temperaturę, można rozpocząć pracę. Wydobywa się on z urządzenia przy pomocy mechanizmu, użytkownik musi jedynie nacisnąć przycisk. Klej można aplikować w postaci niewielkich kropeczek, lub cienkiego paska. Po nałożeniu preparatu na wybrany przedmiot, należy jak najszybciej docisnąć do niego część – którą chcemy skleić. Klej bardzo szybko zasycha, wystarczy przez kilka chwil przycisnąć do siebie elementy. Jeśli zależy nam na szybkim działaniu, po aplikacji można schłodzić przedmiot wraz z klejem za pomocą np. chłodnego powietrza.
Po zakończeniu pracy istotne jest aby odłożyć pistolet w bezpieczne miejsce, ponieważ przez jakiś czas nadal może pozostać on gorący. Warto także usunąć z jego końcówki resztki kleju, aby przy kolejnym użyciu nie blokować wycieku substancji.

Zobacz również  Miejsca we Wrocławiu warte zamieszkania

Dodaj komentarz